Nová Dogma X a nové rámy Série X

Presne 7 mesiacov po predstavení prvých modelov novej Série X, konkrétne Pinarello X1 a X3 odhaľujeme aj jej vrchol ponuky, revolučný endurance bicykel Pinarello Dogma X a tiež jej ďalšie modely, bicykle Pinarello X5, X7 a X9.

PINARELLO DOGMA X – čistá cyklistika násobená X krát

Nová DOGMA X je doslova revolúciou endurance cestných bicyklov. Predstavuje úplne nový prístup ku geometrii a technickému dizajnu a nastavuje úplne novú úroveň perfektnej zmesy výkonu a jazdného komfortu. K tomu prispieva najmä nová technológia zadnej stavby X-STAYS a konštrukcia rámu umožňujúca obutie doposiaľ bezprecedentne širokých plášťov.

Geometria rámu DOGMA X prináša novú jazdnú pozíciu, ktorá je viac aero ako naša Endurance+ geometria Série X, no zároveň uspôsobená pre niekoľkohodinové jazdy. Cyklisti už teda nemusia hľadať kompromis medzi pretekárskou jazdnou pozíciou a komfortom.

Ultimátny komfort X ultimátny výkon

Konštrukcia rámu DOGMA X ťaží z najnovších poznatkov o karbonových technológiách a poskytuje priestor pre plášte široké až 35mm. Vďaka jedinečnej technológii zadnej stavby X-STAYS sú vibrácie pohlcované bez nutnosti použitia klasických systémov odpruženia, čo jednak nemá za následok zvyšovanie hmotnosti bicykla, a jednak neznižuje pevnosť rámu v oblasti stredového zloženia.

Tajomstvo X-STAYS je v dômyselnej konštrukcii karbónových vlákien, konkrétne v menšom priemere zakrivených horných vzpier trojuholníka zadnej stavby. Tieto flexibilné vzpery vo vertikálnom smere pomáhajú tlmiť vibrácie, no zároveň zvyšujú bočnú tuhosť. Vďaka tomu môžu byť reťazové vzpery o niečo dlhšie, čo umožní nasadenie širších a zároveň vyšších plášťov. So sedlovou časťou rámu je zadná stavba spojená v dvoch bodoch, čo má za úlohu zmierniť prenos vibrácií do chrbta jazdca.

Nový štandard karbónových technológií

Čo sa týka karbónu, Pinarello samozrejme naďalej pokračuje v spolupráci s lídrom v oblasti výroby karbónových materiálov, japonskou spoločnostou Toray. Nová DOGMA X je konštruovaná z karbónu T1100 1K, ktorý poskytuje priam neskutočný pomer pevnosti a nízkej hmotnosti, čím stanovuje nový štandard konštrukcie karbónových rámových setov.

Asymetrická konštrukcia pre perfektne symetrickú jazdu

Asymetria je DNA značky Pinarello. Aj preto je samozrejme nová DOGMA X konštruovaná tak, aby asymetrický dizajn jej rámu kompenzoval sily pôsobiace zo strany reťazového pohonu a tým zabezpečil perfektne symetrickú jazdu.

Farby, výbava a veľkosti rámu

Široký rozsah veľkostí rámov a ich jemné odstupňovanie je tiež už štandardom značky Pinarello. Nová Dogma X bude ponúkaná v 11 veľkostiach rámu. K dispozícii sú štyry farebné prevedenia a výbavy SHIMANO DURA ACE Di2 a DURA ACE Di2 PM, SRAM RED AXS a CAMPAGNOLO NEW SUPER RECORD EPS. Pri výbavách od Shimano a Sram sú k dispozícii kolesá DT SWISS ERC 1400 a PRINCETON GRIT 4540 (aj pre Dura AceD Di2 PM). Pri výbave Campagnolo je bicykel dodávaný s kolesami BORA WTO 33.

Farebné prevedenia Pinarello Dogma X modelový rad 2024

PINARELLO X – najlepšie cestné bicykle pre dlhé jazdy

Súčasťou predstavenia novej DOGMA X je aj predstavenie nových modelov Série X, ktoré nadväzujú na už na jar predstavené modely X1 a X3. „Hornú časť“ ponuky bicyklov PINARELLO X budú tvoriť modely X5, X7 a X9 využívajúce samostatnú rámovú platformu s novými technológiami. Celá Séria X má však za cieľ jediné, priniesť dokonalý bicykel pre cyklistov uprednostňujúcich komfort pri dlhých jazdách.

Vynikajúca úroveň komfortu

Podobne ako pri DOGMA X, aj pri zvyšných modeloch Série X je konštrukcia rámu prispôsobená možnosti použitia moderných kolies so širokými ráfmi a bezdušových plášťov až do šírky 35mm.

Rámy modelov X5, X7 a X9 využívajú novú technológiu konštrukcie trojuholníka zadnej stavby FLEXI STAYS 2.0, ktorá podobne ako technológia X-STAYS tlmí vibrácie vďaka premyslenej konštrukcii flexibilných horných vzpier. So sedlovou časťou rámu je zadná stavba spojená v dvoch bodoch, čo má za úlohu zmierniť prenos vibrácií do chrbta jazdca.

Čo sa týka geometrie rámu, podobne ako pri modeloch X1 a X3, aj tu je využitá geometria Endurance+ prinášajúca uvoľnenejšiu jadznú pozíciu vďaka vyššej hlavovej časti rámu kompaktnejšej celkovej dĺžke prednej časti rámu.

Ten najlepší karbón pre endurance cestné bicykle

Správny výber materiálov do veľkej miery ovplyvňuje celkové vlastnosti rámov, a preto sú rámy série X ponúkané v dvoch typoch karbónu, aby čo najlepšie naplniili potreby jednotlivých jazdcov. Použili sme karbón od nášho japonského partnera Toray, svetového lídra v oblasti výroby karbónových vlákien:

T900: použitý na rámoch X9 a X7, ponúka ideálnu rovnováhu medzi nízkou hmotnosťou, reaktivitou a absorpciou vibrácií.

T700: použitý na ráme X5, tiež ponúka vysoku reaktivitu a výkon, avšak pri lepšej schopnosti pohlcovať vibrácie.

Asymetrická konštrukcia pre perfektne symetrickú jazdu

Asymetria je DNA značky Pinarello. Aj preto sú samozrejme nové rámy Série X konštruované tak, aby asymetrický dizajn jej rámu kompenzoval sily pôsobiace zo strany reťazového pohonu a tým zabezpečil perfektne symetrickú jazdu.

Farby, výbava a veľkosti rámu

Široký rozsah veľkostí rámov a ich jemné odstupňovanie je tiež už štandardom značky Pinarello. Séria X je ponúkaná v 9 veľkostiach rámu. K dispozícii je viacero farebných prevedení a výbav, ktoré budú v predaji už čoskoro.

Farebné prevedenia Pinarello Séria X (modely X5, X7, X9) modelový rad 2024